مردی که آبروی رژیم سعودی را می برد


به گزارش الف؛ پایگاه خبری "میدل ایست مانیتور" در گزارشی، ضمن اشاره به صدور احکام سنگین در یک ماهه اخیر علیه دو زن عربستانی که تنها اقدام به چند توییت‌زنیِ انتقادی از رژیم سعودی کرده بودند، به طور خاص به این نکته می پردازد که "محمد بن سلمان" با ایجاد حکومت وحشت در داخل عربستان، سعی دارد تا جای ممکن شهروندان سعودی را از طرح مواضع انتقادی علیه خود دور نگه دارد و در عین حال به غرب نیز این پیام را برساند که اگر سعی داشته باشد علیه این کشور موضع گیری کند، باید امکان استفاده از منابع انرژی عربستان در بحبوحه بحران انرژی جهانی را از سرِ خود بیرون کند. موضوعی که موجب شده تا بن سلمان در عربستانِ کنونی هر آنچه می خواهد، بدون توجه به تبعات اقدامات خود انجام دهد.

میدل ایست مانیتور در این رابطه می نویسد:

«تنها چند ثانیه طول می کشد که شما به عنوان یک فرد، یک پُست توئیتری را منتشر کنید، با این حال، برای یک زن در عربستان سعودی این توئیت، به صدور حکم 45 سال زندان برای وی ختم شده است! حکمی که بسیاری از شهروندان عربستانی را شوکه کرده است. "نورا بنت سعید القحطانی" از سوی محاکم قضایی عربستان متهم شده که از ابزار اینترنت جهت نقض نظم عمومی استفاده کرده است(بواسطه توئیت زنی های انتقادی از رژیم سعودی).

پیشتر یک بانوی دیگر سعودی با نام "سلما الشهاب"، نیز با حکمی مشابه مواجه شده بود. مساله ای که تا حد زیادی حاکی از نقض شدید حقوق زنان در پادشاهی سعودی است. اضافه بر این ها، شکی نیست که این احکام قضایی مستقیما مورد تایید محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی نیز هستند.

تردیدی نیست که صدور احکام اینچنینی به تدریج جامعه عربستان را به نقطه جوش خواهد رساند و قیامی عمومی را در آن سبب می شود. در واقع شهروندان سعودی شدیدا از این وضعیت خسته شده اند و بحران نارضایتی از رژیم سعودی در آن ها حالتی انباشتی به خود گرفته است. با این همه باید توجه داشت که این مسائل همگی نتیجه مستقیم حاکمیتِ یک مرد در عربستان هستند: "محمد بن سلمان".

بن سلمان از این وضعیت کاملا لذت می برد زیرا با تمامی اقدامات غیرانسانی که وی در عربستانِ کنونی انجام می دهد، رهبران زیادی در جهان حاضر نیستند که در برابر وی بایستند. حتی جو بایدن رئیس جمهور آمریکا که زمانی قول داده بود رژیم سعودی و شخص بن سلمان را به دلیل نقششان در کشتنِ جمال خاشقچی به یک رژیم مطرود در عرصه بین المللی تبدیل کند هم نشان داد که حاضر است حرف های خود را پس بگیرد و بار دیگر با بن سلمان در مقابل دوربین های تلویزیونی و خبرنگاران عکس گرفت و گفتگوی دوستانه ای را انجام داد.

بایدن که عنوان قوی ترین فرد روی کره زمین به عنوان رئیس جمهور آمریکا را یدک می کشد، در جریان سفر اخیرش به عربستان، دقیقا شبیه به یک عروسکِ خیمه شب بازی و بازیچه عمل کرد و به بن سلمان مشروعیتی را داد که خودش هم آن را باور نمی کرد. این مساله حقیقتا برای رای دهندگان آمریکا و به طور کلی مردم این کشور تحقیر آمیز و ناراحت کننده بود و بدون تردید این مساله در کاهش محبوبیت مردمی بایدن در آمریکا نیز تاثیرگذار بوده است. در این میان برخی دیگر از تحلیلگران نیز گفته اند که بایدن در سفر اخیرش به عربستان به نمایندگی از کلیه رهبران غربی، خود را در برابر فردی نظیر بن سلمان، تحقیر کرده است.

در این نقطه باید پرسید که این مسائل چه ارتباطی با احکام سنگین قضایی دارند که اخیرا برای "نورا بنت سعید القحطانی" و "سلما الشهاب" صادر شده است؟ در پاسخ باید گفت که اکنون بن سلمان مخصوصا با توجه به تحولات مرتبط با جنگ اوکراین و چند برابر شدنِ نیاز جهان به منابع انرژی عربستان(در سایه تحریم های روسیه) متوجه شده که می تواند هر آنچه می خواهد را بدون هرگونه مزاحمتِ بین المللی برای خود انجام دهد. در این میان نقطه قابل تامل که اکنون ماهیتی آشکار نیز به خود گرفته این است که برای رهبران غربی مسائلی نظیر احترام به حقوق بشر و صلح و ثبات در خاورمیانه، در قیاس با دغدغه های انرژی آن ها، از اولویت ثانویه برخوردار است و آن ها عملا همه این ایده‌آل ها و آرمان ها را به جریان نفتِ عربستان و تامین انرژی خود فروخته اند.

در شرایط فعلی، بر اساس آنچه بسیاری از فعالان حقوق بشری می گویند، زندان های سعودی پُر شده از منتقدان رژیم عربستان و شخصِ محمد بن سلمان. در این میان بسیاری از شهروندان سعودی از ترس اینکه احکام سنگین قضایی علیه آن ها صادر نشود، سعی می کنند از شبکه های اجتماعی امن استفاده کنند و یا هر چه سریع تر از قلمرو کشورشان خارج شوند.

در عرصه بین‌المللی نیز نفرت از عربستان سعودی صرفا به دلیل اقدامات و رویه های یک نفر که همان محمد بن سلمان باشد به شدت در حال افزایش است. در این میان روزنامه نگارانِ وابسته به بن سلمان و رژیم سعودی نیز هر کاری را انجام می دهند تا افراد منتقد نظامِ سیاسی عربستان را افرادی شیطانی و بی اخلاق جلوه دهند.

در این رابطه یک شهروندان سعودی که به شرط ناشناس ماندن با میدل ایست مانیتور سخن گفته می گوید: "عربستان سعودی سال ها پس از حادثه 11 سپتامبر به دلیل آنکه شمار قابل توجهی از عاملان این حادثه از شهروندان این کشور بودند، در وضعیت بدی از حیث نگاه افکار عمومیِ بین المللی به خود به سر می برد. با این حال اکنون بار دیگر عربستان با یک چنین مساله ای رو به رو شده است. این مرتبه محمد بن سلمان موجب ایجاد تصویری تاریک و سیاه از عربستان نزد افکار عمومی بین المللی شده است".

در این میان یک نکته اساسی را باید مد نظر قرار داد: آنچه بر سرِ القحطانی و الشهاب آمد، هیچ ارتباطی با توئیت زنی های آن ها نداشته است. رژیم سعودی با این اقدام خود سعی داشته پیام هایی را در چندین لایه برای مخاطبانی خاص ارسال کند. در این راستا این رژیم سعی داشته به غرب بگوید که مواضع آن در مورد نقض حقوق بشر در عربستان را تحمل نمی کند و البته سعی کرده این پیام را نیز به رهبران غربی بدهد که اگر بنا باشد آن ها به سرکوبگریِ وی اعتراض کنند، هیچ تردیدی در بستن شیر انرژی به روی آن ها به خود راه نخواهد داد.

در این رابطه یک شهروند سعودیِ در تبعید می گوید: "محمد بن سلمان احتمالا شخصیتی است که از اختلالات روانی رنج می برد. او سعی دارد از ابزار انرژی عربستان تا جای ممکن برای خود اهرم سازی کند و از آن استفاده کند. نتایج این رویکردِ وی وحشتناک است و او عملا بر آن است تا موجب ایجاد ترس و وحشت در همگان شود".

آنچه مواردی نظیر صدور احکام سنگین برای دو زن عربستانی که به تازگی صادر شده نشان می دهد این است که اساسا بن سلمان هیچگونه مخالفتی علیه خود را تحمل نمی کند. انجام این قبیل اقدامات تا حد زیادی چهره واقعی رویه ها و رفتارهای بن سلمان را که همواره سعی داشته تصویری مدرن را از کشورش نشان دهد، عیان می سازد.

بن سلمان همان فردی است که به دلیل اِعمال سیاست هایی نظیر تسهیل رانندگی برای زنان و یا اعطای پُست‌های رده بالا به آن ها در مشاغل دولتی، مورد تحسین غرب قرار می گرفت. رویه هایی که اکنون پوچ بودنِ آن ها به اثبات رسیده است. او اکنون عملا به فردی تبدیل شده که قدرت و نفوذ جهانی عربستان را در راستای منافع خود هدر می دهد. در این میان وی بر به طور خاص بر زنانی تمرکز کرده که رژیم وی را هدفِ انتقاد قرار می دهند.

در این راستا بسیاری می گویند که بن سلمان باید از منابع و امکانات عربستان در راهِ مثبت آن استفاده کند. وی باید به جایِ فرستادن زنان بی گناه به زندان که صرفا چند توئیت در انتقاد از نظام سیاسی سعودی منتشر کرده اند، کنشگری مثبتی را به عنوان یک رهبر سیاسی از خود به نمایش بگذارد و در سمتِ درست تاریخ بایستد. در این میان بسیاری بر این باورند که اگر وی حماقت نکند، قطعا به این توصیه گوش خواهد کرد».

*لینک:

https://www.middleeastmonitor.com/20220831-saudi-arabias-power-and-global-influence-are-wasted-on-one-man/


پست های مرتبط

پیام بگذارید