زمان اخراج اشغالگران آمریکایی از سوریه فرارسیده است؟


به گزارش الف، از دو هفته گذشته در پی تشدید تجاوزات هوایی رژیم صهیونیستی علیه سوریه، چندین بار پایگاه‌های نظامی واشنگتن در این کشور مورد هدف حملات راکتی و پهپادی قرار گرفته است. منابع آمریکایی گزارش می‌دهند در حمله راکتی که حدود دو هفته قبل پایگاه‌های نظامی ایالات متحده در میدان نفتی «العمر» و میدان گازی «کونیکو» در شرق سوریه را هدف قرار داد چندین نظامی آمریکایی زخمی شدند. علاوه بر آن طی چند روز گذشته اخباری منتشر شد مبنی بر اینکه 3 راکت به پایگاه غیر قانونی نظامیان اشغالگر آمریکایی در استان دیرالزور اصابت کرده که در پی آن آتش‌سوزی بزرگی در این پایگاه اتفاق افتاد و هنوز آماری از تلفات آن اعلام نشده است.

اما طبق اعلام رسانه‌های آمریکایی بیش از 1000 سرباز در این پایگاه حضور دارند و شماری از نیروهای قسد نیز در آنجا مستقر هستند. بعد از حمله مذکور آژیرهای خطر در این پایگاه به صدا درآمد و آمبولانس‌ها در حال جابجایی مجروحان بودند.

بعد از آن منابع خبری گزارش دادند که آمریکا با تداوم طرح تجزیه طلبانه خود در سوریه سومین پایگاه نظامی‌اش را در حومه شهر القامشلی در شمال شرقی سوریه تاسیس کرده است و به همین منظور اشغالگران آمریکایی در حال انتقال تجهیزات نظامی به این پایگاه از شمال عراق هستند.

بر همین اساس پیش‌بینی می‌شود که حمله به پایگاه‌های آمریکا در سوریه که تبدیل به یک امر عادی شده همچنان ادامه داشته باشد. درباره انگیزه‌های حمله به مواضع آمریکا در سوریه روشن است که فشارها برای اخراج اشغالگران آمریکایی از سوریه و عراق طی 3 سال گذشته به طرز قابل توجهی تشدید شده و حمله به اهداف واشنگتن در این دو کشور و به طور خاص سوریه نمی‌تواند جدا از پیام‌های هشدارآمیز برای واشنگتن باشد.

اما همانطور که اشاره شد نکته قابل توجه در حملات جدید به پایگاه‌های آمریکایی در سوریه آن است که این حملات به فاصله کوتاهی از تجاوزات رژیم اشغالگربه فرودگاه‌های حلب و دمشق صورت می‌گیرد و بر همین اساس سوالاتی مطرح می‌گردد با این مضمون که آیا هدف قرار گرفتن پایگاه‌های آمریکایی در زمان حاضر در چارچوب پاسخ به تجاوزات اسرائیل در سوریه است؟

برخی اطلاعات نشان می‌دهد که حمله اخیر به پایگاه آمریکا در دیرالزور توسط گروه‌های مقاومت عشایر عربی این شهر صورت گرفته که پیش از این تاکید کرده بودند هر تجاوز آمریکایی یا اسرائیلی به اراضی سوریه با پاسخ این گروه‌ها مواجه خواهد شد. یک منبع رسمی در گروه‌های مقاومت عشایر عربی دیرالزور نیز اعلام کرده بود که اسرائیلی‌ها و آمریکایی‌ها باید منتظر پاسخی بزرگتر از جانب ما در عمق فلسطین اشغالی باشند.

از طرف دیگر برخی نیز معتقدند مسئولیت بخشی از حملات به مواضع آمریکا بر عهده روسیه است که پایگاه‌های دریایی و هوایی متعددی در خاک سوریه دارد و همچنین از اوایل سال جاری میلادی تاکنون بارها به رژیم صهیونیستی درباره تجاوزاتش علیه اهداف سوریه هشدار داده است. اما در میان همه این اخبار، عشایر عربی سوریه درحال تقویت حضور نظامی خود در مرزهای این کشور با عراق هستند و هرگونه حمله آمریکایی-اسرائیلی به هر بخش از خاک سوریه-چه مواضع مقاومت و چه زیرساخت‌های این کشور را تجاوز به حاکمیت کل سوریه می‌دانند.

آمریکایی‌ها بعد از آغاز روند بیرون کشیدن نظامیان خود از خاک عراق در سال گذشته نشان دادند تا زمانی که جان نیروهایشان در کشورهای منطقه تهدید نشود هیچ اقدامی برای خروج از آنجا انجام نمی‌دهند؛ اتفاقی که درعراق افتاد و آمریکا با وجود اینکه همچنان با مانورهای متعدد و استفاده از کارت‌هایی همچون داعش قصد دارد شماری از عناصرش را در عراق نگه دارد اما بعد از فشارهای شدید مردم و مقاومت و حملات متعددی که مواضع واشنگتن را هدف قرار می‌داد مجبور شد بخش عمده‌ای از نظامیانش را از عراق خارج کند.

از سویی با توجه به تحولات چشمگیر در روابط جهانی بعد از جنگ اوکراین که یکی از مصادیق آن تیره شدن مناسبات روسیه و رژیم صهیونیستی بود، برخی ناظران امور منطقه بر این باورند که اکنون فرصت مناسبی برای آغاز سازوکار اخراج اشغالگران آمریکایی از سوریه است و مسکو نیز می‌تواند از این روند حمایت کند.

از طرف دیگر «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری ترکیه که پیشتر در مواردی با هماهنگی آمریکا در شمال سوریه عمل می‌کرد، اخیرا با چرخش مواضع خود قصد همگرایی با دولت سوریه را دارد. اگر مواضع جدید آنکارا مقابل دمشق پایدار باشد پیش‌بینی می‌شود که اوضاع در مناطق شمالی سوریه آرام‌تر گردد. به ویژه اینکه درحال حاضر ترکیه حملات خود را علیه شبه نظامیان قسد (تحت حمایت آمریکا) در شمال سوریه تشدید کرده و هم‌زمان با آن ارتش عربی سوریه در حال پس گرفتن اراضی زیادی از مناطق تحت سیطره شبه نظامیان قسد است.

به طور کلی تحولات شمال سوریه در دوره اخیر یکی از محوری‌ترین تغییرات منطقه در مرحله فعلی محسوب می‌گردد و بهترین سناریویی که می‌توان برای آن متصور شد تشدید فشارها بر نظامیان آمریکایی است که مصداق عملی این امر را می‌توان در ادامه حمله به مواضع ایالات متحده در سوریه مشاهده کرد.


پست های مرتبط

پیام بگذارید